Území MAS Holicka je součástí Pardubického kraje. Na rozloze 216,01 km2 žije více jak 17 tis. obyvatel. Region má oproti ČR (130 obyvatel/km2) podprůměrnou hustotu osídlení (79,5 obyvatel/km2).
Holicko má velmi dobrou polohu v blízkosti dvou velkých krajských měst Hradce Králové a Pardubic, které tvoří z regionu jedinečné místo pro bydlení, drobné podnikání a příměstskou rekreaci. Krajina je mírně členitá, pahorkatinného rázu s průměrnou nadmořskou výškou 300 m n.m. Jedná se o klimatickou oblast mírně teplou, mírně vlhkou s intenzivním využíváním zemědělských půd. Pro velké množství lesů (8 480 ha což je 40 %, ČSÚ 2004) je oblast využívána jako rekreační zázemí pro aglomerace Hradce Králové a Pardubice (např. pro turistiku, houbaření, jízdu na kole a další rekreační aktivity). • Velké % lesů je ve vlastnictví obcí (společný postup - založení Lesního družstva Vysoké Chvojno s.r.o., 1995). Významná plocha je zařazena jako genová základna borovice lesní. • Kromě velkého množství lesů, se zde nachází historické, kulturní a přírodní památky, které jsou sice místního významu, ale svým charakterem přispívají k rekreační přitažlivosti regionu. Územím vedou dále různé značené stezky pro pěší i cyklistické výlety s nenáročným terénem. Holicko je především spojováno se světoznámým cestovatelem Dr. Emilem Holubem, který přiblížil světu a Evropě život na Černém kontinentu – Africké muzeum v Holicích.
Místní akční skupina Holicko, o.p.s. (MAS Holicko) byla založena v květnu 2006 za účelem rozvoje regionu, a to nejen na úrovni obcí, ale i na základě zapojení dalších subjektů regionu, jako jsou podnikatelé, neziskové organizace a aktivní občané. Jejím hlavním cílem je rozvíjet region prostřednictvím podpory projektů místních žadatelů (obcí, spolků, zemědělských a nezemědělských podnikatelů, aj.), které vybírají právě lidé, kteří v regionu žijí, znají jej a vědí, co region potřebuje.
MAS Holicko má v současné době 19 členů, z toho je 7 obcí, 2 podnikatelé zemědělci, 2 podnikatelé nezemědělci, 7 ne-podnikajících fyzických osob a 1 nezisková organizace.
MAS Holicko svou činností usiluje o naplnění Strategie rozvoje území Holicka. Tato strategie je koncentrovanou výsečí prioritních cílů veřejné správy a podnikatelů nejen v zemědělství, které by měly nastartovat udržitelný rozvoj a image holického venkova. Jeho cíle a priority jsou naplňovány prostřednictvím realizace projektů z programu LEADER v rámci následujících 5 Fichí:
1. Volný čas aktivně
Fiche je určena pro veřejný sektor za účelem obnovy, modernizace, vybavení, výjimečně i novostaveb zařízení (ideálně vícefunkčních) pro kulturu, společenské využití, spolkovou činnost a sport. Cílem je zvýšit možnosti kulturního, společenského a sportovního vyžití a spolkovou činnost pro rostoucí počet obyvatel regionu a zvýšit tak jejich kvalitu života a udržet je zde.
2. Zelená pro mikropodnikatele
Jedná se o pobídku nezemědělským podnikatelům, včetně začínajících, kteří budou upřednostněni. Předmětem fiche jsou investice na přebudování stávajících objektů (rekonstrukce, modernizace, přístavba), event. i novostavby, dále investice do modernizace a pořízení nového vybavení a technologií provozoven mikropodniků. Cílem je zvýšit rozvoj mikropodniků v oblasti drobné výroby a služeb a snížit tak podíl obyvatel dojíždějících za prací do měst mimo region. Drobné podniky na venkově představují většinou zaměstnání pro celé rodiny a Holicko je díky své poloze výjimečné i zajímavým odbytem výrobků a služeb nejen pro místní obyvatele, ale také pro okolní města.
3. Holicko – kraj cest a Emila Holuba
Fiche je určena pro veřejný sektor k doplnění sítě cest, cyklotras a hipostezek, které cíleně propojí místa přírodních zajímavostí, památek a kuriozit a zejména místa agroturistické nabídky. Síť bude doprovázena cílenou drobnou turistickou architekturou a značením tohoto druhu nabídky (odpočívadla, informační tabule, směrovky, dětské prolézačky), v jejímž podtextu bude génius loci Holicka - cestovatel Dr. Emil Holub a také přírodní zajímavosti a památky. Součástí fiche je také obnova a turistické dovybavení památek a turistických zajímavostí regionu. Cílem je zlepšit infrastrukturu pro příměstskou rekreaci a cestovní ruch a v synergii s fichí agroturistických podnikatelských služeb „Venkov - balzám pro města“ přivést do regionu více návštěvníků.
4. Venkov – balzám pro města
Jedná se o pobídku zemědělským podnikatelům za účelem vybudování zařízení pro nabídku agroturistických služeb (ubytování v soukromí, agropenzion, práce na statku, občerstvení, ukázka výroby a prodej místních produktů, jízda na koni, rodinný pivovar apod.). Cílem je rozšířit nabídku agroturistických služeb v regionu na síti cíleně propagovaných venkovských tras a přilákat tak do území více návštěvníků, kteří rozšíří příjmy zejména zemědělských podnikatelů a vytvoří nové pracovní příležitosti nejen pro jejich rodiny.
5. Les a příroda pro lidi
Předmětem fiche je umožnit vlastníkům a subjektům hospodařícím v lese a přírodních chráněných lokalitách a zajímavých územích, usměrnění a zatraktivnění jeho rekreačního využití v koordinaci s hospodářským využitím lesa. Podporováno bude značení a úprava cest a výstavba doplňkové architektury a odpočívadel (tělocvičny v přírodě, informační a naučné tabule, rozvoj arboreta, farmářský koutek atd.). To vše v návaznosti na fiche Holicko - kraj cest a Emila Holuba a na síť agroturistikách služeb Venkov - balzám pro města. Cílem je zpřístupnit a zatraktivnit obrovskou lesní plochu na území regionu návštěvníkům jako cíl výletů, procházek, regenerace sil a poučení.
MAS Holicko byla vybrána k podpoře Ministerstvem Zemědělství v roce 2009 ve skupině dodatečně schválených MAS 32+, tzn. že v období od 2009 do 2013 v rámci programu LEADER bude přerozdělovat finanční prostředky (dotace) konečným žadatelům na území MAS.
Celková výše rozdělovaných prostředků činí cca 3 mil. Kč/rok. Výše dotace je stanovena v souladu s pravidly programu a ohybuje se mezi 40 — 90 % způsobilých výdajů projektu, v závislosti na typu žadatele. Žadatelem nemusí být jen člen MAS, ale jakýkoli podnikatel, zemědělec, nezisková organizace, církev nebo obec. Podmínkou je, že projekt musí být realizován na území MAS.
V období 2009 — 2012 proběhla každoročně jedna výzva pro předkládání žádostí o dotaci. V první výzvě bylo přijato 5 projektů, z nichž byly 3 podpořeny. Ve druhé výzvě byly přijaty 4 projekty, z toho byly 3 podpořeny. Ve třetí výzvě bylo podáno 8 projektů, z toho 7 bylo podpořeno. Projekty z těchto výzev jsou již dokončeny. Ve čtvrté výzvě bylo přijato 5 projektů a všechny byly vybrány k podpoře. Tyto projekty se teprve realizují.
V roce 2013 byla realizována 5. a 6. Výzva, přičemž bylo podpořeno 11 projektů. Tyto projekty budou teprve realizovány.
|